ALTAY vs Merkava Mk.4: Aynı Kilo, Aynı Kalibre, İki Ayrı Tank Okulu

ALTAY ve Merkava Mk.4, aynı ağırlık sınıfında ve aynı kalibrede iki ana muharebe tankı. İkisi de 65 ton bandında, ikisi de dört kişilik mürettebatla, 120 mm yivsiz topla ve 1500 beygirlik güç grubuyla çalışıyor. Tabloda satır satır bakıldığında ayrım şaşırtıcı derecede dar.
Asıl fark rakamlarda değil, mimaride. Merkava motoru öne alıp arkada bir bölme açan bir tasarım felsefesinin ürünü; ALTAY ise klasik düzeni koruyup korumayı katmanlı zırh ve millî aktif koruma sistemi üzerine kuran bir programın çıktısı. İki tank farklı görev konseptlerine hitap ediyor.

Aynı kilo, aynı kalibre, iki ayrı okul
Ana muharebe tankı, savunma sanayiinin en az esneklik tanıyan ürünü. Bir tankın ne kadar ağır olacağını üretici değil, ülkenin köprüleri, tırları ve limanları belirliyor. Ne kadar hızlı olacağını motorun beygiri değil, o beygirin kaç tonu taşıdığı belirliyor. Ne kadar delici olacağını topun kendisinden çok, mühimmatın nesli belirliyor. Bu yüzden dünyada kaç tane 65 tonluk, 120 milimetrelik, 1500 beygirlik tank varsa hepsi birbirine benziyor — ALTAY ile Merkava Mk.4 de dâhil.
Yan yana koyduğunuzda tablo neredeyse üst üste biniyor. Mürettebat: dört kişi, her ikisinde de doldurucu dâhil. Ana silah: 120 milimetre yivsiz. Güç grubu: 1500 beygir. Ağırlık: 65 ton bandı. Menzil: 450 ile 500 kilometre arası. Karayolu hızı: 60 kilometrenin biraz üstü. Bir savunma muhabirinin “hangisi daha iyi” sorusuna verebileceği en dürüst cevap, bu satırların cevabı vermediği.
Ayrım, gövdenin içinde. Bir tank tasarlarken verilecek en pahalı karar, motorun nereye konulacağı. Bu karar ağırlık dağılımını, siluetin yüksekliğini, bakım erişimini, mürettebatın tahliye yolunu ve tankın hangi cepheden vurulduğunda ne kaybedeceğini aynı anda belirliyor. Merkava bu soruya kırk yıl önce bir cevap verdi ve o cevaptan hiç dönmedi. ALTAY ise Batı ve Uzak Doğu tank okulunun ortak cevabını miras aldı.
Sistemler ne diyor?
ALTAY — BMC, ASELSAN ve SSB üçgeni
BMC’nin resmî teknik özellikler sayfası, ALTAY’ı oldukça açık bir veri setiyle tarif ediyor. Mürettebat dört kişi: tank komutanı, nişancı, doldurucu ve sürücü. Ana silah 120 milimetre L55 yivsiz top; mühimmat kapasitesi 40 mermi ve STANAG 4385 uyumlu mühimmat atabiliyor. Eş eksenli 7,62 milimetre makineli tüfeğe ek olarak uzaktan komutalı silah istasyonu 12,7 ve 7,62 milimetre makineli tüfek ile 40 milimetre bombaatarla kullanılabiliyor.
Hareket tarafında tablo şöyle: 12 silindirli, 1500 beygirlik elektronik kontrollü motor; 6 ileri, 3 geri otomatik şanzıman; 65 kilometre karayolu, 45 kilometre arazi hızı; 450 kilometre menzil. Tırmanma kabiliyeti yüzde 60, yan eğim yüzde 30, dikey engel bir metre, hendek geçişi üç metre. Su geçme derinliği hazırlıklı durumda 4 metreye, hazırlıksız durumda 1,2 metreye kadar veriliyor. Çalışma sıcaklığı aralığı artı 52 ile eksi 32 derece arasında.
Koruma tarafında BMC hibrit bir konsepttten söz ediyor: kompozit ve reaktif bileşenlerin bir arada kullanıldığı zırh sistemi, bar zırh çözümleri, parça tutucu iç kaplama, lazer ikaz ve uyarı sistemi, nükleer ve kimyasal tespit, yangın söndürme ve KBRN yaşam destek sistemi. Bu paketin üzerine ASELSAN’ın AKKOR aktif koruma sistemi geliyor. ASELSAN’ın kendi yayınına göre AKKOR hem sert öldürücü hem yumuşak öldürücü katmana sahip; sert öldürücü bileşen AKKOR KAMA, yaklaşan tanksavar füzesini radarla tespit edip elektro optik sensörle sınıflandırıyor ve platformdan güvenli bir mesafede imha ediyor.
Programın kendisi ise henüz yolun başında. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2025 faaliyet raporuna göre ilk iki ALTAY tankı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi; proje kapsamında 250 tank hedefleniyor. SSB, ilk seri üretim teslimatlarının Güney Kore’den tedarik edilen güç grubuyla yapılacağını, yurt içinde geliştirilen 1500 beygirlik BATU güç grubunun nitelendirmesi tamamlandığında üretimin bu motorla süreceğini açıklıyor. Defense News’in aktardığı plana göre bu geçiş 85. tankın ardından gerçekleşecek; BMC’nin yeni tesisi ayda sekiz tank kapasitesine göre tasarlandı.

Merkava Mk.4 — MANTAK’ın kırk yıllık çizgisi
İsrail Savunma Bakanlığı’nın Merkava ve Zırhlı Araçlar Müdürlüğü, kendi resmî sayfasında programın hikâyesini kısaca şöyle anlatıyor: 1970’te dış tedarikçilerden bağımsızlaşmak için bir idare kuruldu, yaklaşık dokuz yıl sonra ilk Merkava Mark I teslim edildi. Programın mimarı olarak anılan Tümgeneral Israel Tal, “Merkava’nın babası” sıfatıyla anılıyor. Bakanlık, Mark IV’ü Trophy aktif koruma sistemiyle donatılmış, “dünyanın en zırhlı tanklarından biri” ifadesiyle tanımlıyor.
Teknik tabloyu uluslararası savunma yayınları dolduruyor. Army Technology’nin verilerine göre Merkava Mk.4’ün top ileri uzunluğu 9,04 metre, etek zırhı hariç genişliği 3,72 metre, kule tavanına kadar yüksekliği 2,66 metre ve ağırlığı 65 ton. Güç grubu V-12 dizel, 1500 beygir; şanzıman beş vitesli otomatik. Azami hız 60 kilometrenin üzerinde, arazide 55 kilometreye kadar çıkabiliyor; menzil 500 kilometre.
Silah paketi ALTAY’dan iki noktada ayrışıyor. Birincisi mühimmat sayısı: 48 mermi taşınıyor, bunun 10’u atışa hazır konumda. İkincisi ve daha karakteristik olanı, gövde içinden kullanılabilen 60 milimetrelik harç. Menzili 2.700 metre olarak veriliyor. Bu, tankın kendi başına yakın destek ateşi üretebilmesi anlamına geliyor — yerleşim yeri içindeki bir muharebede sık başvurulan bir kabiliyet. Ayrıca top namlusundan atılabilen LAHAT güdümlü tanksavar mühimmatı da envanterde.
En güncel sürüm Barak, Eylül 2023’te tanıtıldı. Uluslararası yayınların aktardığına göre ilk araçlar 401. Zırhlı Tugay’ın 52. Tabur’una teslim edildi. Barak’ın getirdiği yenilikler yapısal değil elektronik: Elbit Systems’in Iron Vision kaskı, komutanın kapaklar kapalıyken tankın dışını 360 derece görmesini sağlıyor; Torch C4i muharebe yönetim sistemi araçları ve karargâhı bağlıyor; yapay zekâ destekli görüntü işleme sensörlerin tespit ettiği tehditleri sınıflandırıyor. Rafael’in Trophy sistemi ise pakette zaten var.
Adlandırma konusunda açık kaynaklarda tam bir mutabakat yok. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin kendi tanıtım sayfası bu sürümü Merkava Mk. 4 Barak başlığıyla anlatıyor; buna karşılık Eylül 2023 tanıtımını aktaran uluslararası yayınların bir kısmı aracı “beşinci nesil Merkava” ya da Mk.5 Barak olarak adlandırdı. Bu yazıda ana gövde için Mk.4, en güncel konfigürasyon için Barak adı kullanıldı.
Görev konsepti farkı: motorun yeri her şeyi belirliyor
Merkava’nın motoru gövdenin önünde. Bu, dünyadaki ana muharebe tanklarının ezici çoğunluğundan farklı bir tercih ve tesadüf değil. Mantık şu: bir tank en çok ön cephesinden vurulur, çünkü çatışmaya en çok o cepheyle girer. Motoru öne alırsanız, gelen mermiyle mürettebat arasına metal, alaşım ve sıvıdan oluşan ek bir kütle koymuş olursunuz. Zırh olarak tasarlanmamış bir bileşeni zırhın parçası hâline getirmiş olursunuz.
Bunun ikinci sonucu, tankın arkasında boşalan hacim. Army Technology’nin verilerine göre bu bölmeye sekiz er ya da üç sedyeli yaralı sığıyor. Bir tankın aynı anda yaralı tahliye aracı olarak kullanılabilmesi, sıkışık ve mayınlı bir arazide savaşan bir ordu için ciddi bir esneklik. Merkava’nın gövdesinden türetilen Namer zırhlı personel taşıyıcısı da bu mimarinin doğrudan sonucu.
Bedeli var. Motoru öne almak tankın siluetini yükseltiyor ve ağırlık merkezini değiştiriyor; ön cepheden alınan bir isabet mürettebatı korurken hareket kabiliyetini tümden bitirebiliyor. Bakım erişimi de farklı bir düzen gerektiriyor. Yani Merkava’nın tasarımı bir üstünlük iddiası değil, belirli bir tehdit tanımına verilmiş belirli bir cevap: kısa mesafeli, yoğun tanksavar tehdidi olan, yerleşim yerine yakın ve mürettebat kaybının siyasi maliyetinin çok yüksek olduğu bir muharebe ortamı.
ALTAY ise klasik düzeni koruyor: motor arkada, mühimmat ve mürettebat önde ve ortada, koruma katmanlı zırh ve aktif koruma sistemiyle sağlanıyor. Bu düzen kule hareketliliği, ağırlık dağılımı ve modernizasyon esnekliği bakımından öngörülebilir bir zemin sunuyor. ALTAY’ın tehdit tanımı da farklı: geniş ve değişken arazide, artı 52 ile eksi 32 derece arasında, dört metreye kadar su geçebilecek ve 450 kilometre menzille hareket edebilecek bir platform.
Teknik tablo
| Kriter | ALTAY (T1) | Merkava Mk.4 / Barak |
|---|---|---|
| Yürütücü kurum / üretici | BMC (SSB sözleşmesi kapsamında) | İsrail Savunma Bakanlığı Merkava ve Zırhlı Araçlar Müdürlüğü (MANTAK) |
| Sınıf | 3. nesil ana muharebe tankı | Ana muharebe tankı |
| Mürettebat | 4 (komutan, nişancı, doldurucu, sürücü) | 4 (komutan, nişancı, doldurucu, sürücü) |
| Ağırlık | BMC resmî sayfasında yayımlanmıyor; Defense News 65 ton veriyor | 65 ton |
| Yerleşim | Klasik düzen: motor arkada | Motor önde; arkada erişilebilir bölme |
| Arka bölme | Yok | 8 er ya da 3 sedye taşınabiliyor |
| Ana silah | 120 mm L55 yivsiz | 120 mm yivsiz (MG253) |
| Mühimmat | 40 mermi | 48 mermi; 10’u atışa hazır |
| İkincil silah | 7,62 mm eş eksenli; 12,7 / 7,62 mm ve 40 mm uzaktan komutalı istasyon | 7,62 mm makineli tüfek; 60 mm dahili harç (2.700 m) |
| Güdümlü mühimmat | Lazer güdümlü tank topu mühimmatı atabiliyor | LAHAT tanksavar güdümlü mühimmat |
| Motor | 12 silindirli, 1500 hp, elektronik kontrollü | V-12 dizel, 1500 hp |
| Şanzıman | 6 ileri / 3 geri otomatik | 5 vitesli otomatik |
| Azami hız | 65 km/s karayolu; 45 km/s arazi | 60 km/s üzeri; arazide 55 km/s’ye kadar |
| Menzil | 450 km | 500 km |
| Aktif koruma | AKKOR (ASELSAN) — sert ve yumuşak öldürücü katman | Trophy (Rafael) |
| Zırh | Kompozit + reaktif + bar zırh, parça tutucu iç kaplama | Modüler özel zırh; gövde altı mayın koruması |
| Atış kontrol | 360° panoramik stabilize komutan periskopu, avcı-katil, otomatik hedef takibi | İki eksende hat stabilizasyonu, termal görüntüleme, lazer mesafe ölçer, panoramik nişangâh |
| Diğer sensör | Lazer ikaz ve uyarı sistemi, nükleer/kimyasal tespit | NBC aşırı basınç koruması |
| Çalışma sıcaklığı | +52 °C / −32 °C | açık kaynaklarda doğrulanmış net veri bulunmuyor |
| Su geçme derinliği | 4 m (hazırlıklı, denizaltı geçiş); 2,2 m ve 1,2 m | açık kaynaklarda doğrulanmış net veri bulunmuyor |
| Kullanıcı | Türk Kara Kuvvetleri | İsrail Kara Kuvvetleri |
| Muharebe geçmişi | Yok — envantere yeni giriyor | 1982’den bu yana yoğun harekât geçmişi |
| Üretim planı | 250 adet; ilk 85 tank Kore menşeli güç grubuyla, sonrası BATU ile | MANTAK üzerinden sürüyor; üretim genişletme programı onaylandı |
Tablodaki ALTAY verileri BMC’nin resmî teknik özellikler sayfasından, program verileri SSB ve Defense News’ten; Merkava verileri İsrail Savunma Bakanlığı, IDF ve Army Technology kaynaklarından alınmıştır. Resmî kaynaklarda yayımlanmayan satırlarda tahmin üretilmemiştir.

Kullanıcı ülkeler ve operasyonel geçmiş
Bu başlıkta karşılaştırma asimetrik. Merkava ailesi 1982’den bu yana kesintisiz harekât içinde; Mk.4 ise 2000’lerin başından beri envanterde. Aile, 2006 Lübnan harekâtından bu yana yoğun tanksavar füze ve el yapımı patlayıcı tehdidiyle karşılaştı ve İsrail Savunma Bakanlığı’nın Trophy’yi seri üretime alma kararı da doğrudan bu deneyimin sonucu. 2023 sonrasında Gazze’de ve Güney Lübnan’da yürütülen harekâtlarda ise ailenin en yeni sürümü olan Barak dâhil çok sayıda aracın kaybedildiği açık kaynaklara yansıdı; Kasım 2024’te büyük bir el yapımı patlayıcıyla imha edilen bir Barak, bu kayıtların en çok tartışılanı oldu.
Bu tablo, aktif koruma sistemleri ve katmanlı zırh üzerine kurulu “hayatta kalabilirlik” anlatısının sınırlarını da gösteriyor. Aktif koruma sistemleri belirli bir geliş açısı ve hız bandındaki tanksavar mühimmatına karşı tasarlanıyor; gövdenin altından gelen büyük yüklü bir patlayıcıya ya da yukarıdan dalan bir mühimmata karşı sağladıkları koruma sınırlı. Bu, Merkava’ya özgü bir zaaf değil, tüm modern tankların ortak sorunu.
ALTAY tarafında ise değerlendirilecek bir harekât kaydı henüz yok. SSB’nin 2025 faaliyet raporuna göre ilk iki tank teslim edildi; program, seri üretimin ilk yıllarında. Buna karşılık ALTAY’ın geliştirme süreci Defense News’in aktardığı rakamlarla belgelenmiş: 1,5 milyon mühendislik saati, 35 bin kilometre hareket testi ve 3.700 gerçek atış denemesi. Bunlar sahada birikmiş muharebe saatinin yerini tutmaz; ancak platformun test yükünü gösterir. İki tankı kıyaslarken bu ayrımı korumak gerekiyor: biri kanıtlanmış bir tasarım, diğeri kanıtlanma sürecinin başındaki bir tasarım.
Hangi senaryoda hangisi avantajlı
Merkava Mk.4’ün öne çıktığı kullanım senaryoları
- Yerleşim yeri içi ve yakın mesafe muharebesi: gövde içinden kullanılan 60 mm harç, top mühimmatını harcamadan yakın destek ateşi üretiyor.
- Yoğun tanksavar tehdidi: öne alınmış motor bloğu, ön cepheden gelen isabetlerde mürettebat için ek bir kütle katmanı oluşturuyor.
- Tahliye ve lojistik esnekliği: arka bölme, yaralı tahliyesi ya da ek mühimmat taşınması için kullanılabiliyor.
- Kısa kollu, yoğun ve sürekli harekât: ikmal hattı kısa, tank kendi üssüne yakın çalışıyor; 500 km menzil bu düzen için yeterli.
ALTAY’ın öne çıktığı kullanım senaryoları
- Geniş ve değişken arazi: artı 52 / eksi 32 derece çalışma aralığı ve 450 km menzil, farklı iklim kuşaklarında görev alan bir kuvvet için tasarım girdisi.
- Akarsu geçişleri: hazırlıklı durumda 4 metreye kadar su geçme kabiliyeti, köprüsüz geçişte manevra serbestliği sağlıyor.
- Modernizasyon esnekliği: klasik yerleşim ve modüler zırh mimarisi, sonraki konfigürasyonlarda değişikliği kolaylaştırıyor.
- Tedarik zinciri serbestliği: atış kontrol, aktif koruma ve muharebe yönetimi yurt içi tedarikçilerden; güç grubu geçişi tamamlandığında bu halka da kapanıyor.
Sınırlılıklar ve açık uçlar
Karşılaştırmanın en dürüst tarafı, cevaplanamayan sorular. Zırh kalınlıkları ve koruma seviyeleri iki tank için de resmî kaynaklarda yayımlanmıyor — bu, tank karşılaştırmalarında evrensel bir sınır. Merkava’nın çalışma sıcaklığı aralığı ve su geçme kabiliyeti resmî kaynaklarda yer almıyor; ALTAY’ın ağırlığı BMC’nin kendi teknik özellikler sayfasında verilmiyor. AKKOR’un tepki süresi, sektör açısı ve aynı anda karşılayabileceği tehdit sayısı da açıklanmış değil; Trophy için de üretici bu ayrıntıları yayımlamıyor.
ALTAY tarafında ikinci bir belirsizlik güç grubu geçişi. BATU motorunun nitelendirme süreci tamamlandığında ALTAY’ın performans satırlarının aynı kalıp kalmayacağı, açık kaynaklarda henüz cevabı olmayan bir soru. Merkava tarafında ise Barak’ın hangi oranda yaygınlaştığı ve Mk.4 filosunun ne kadarının bu standarda çekildiği yayımlanmış değil.
Türkiye açısından ne anlama geliyor?
Birincisi ve en somutu: ALTAY, Türkiye’nin ana muharebe tankı ihtiyacını dışarıya sormaktan çıkaran ürün. Türk Kara Kuvvetleri uzun süre M60 ve Leopard 2A4 filosuyla çalıştı; bu filonun modernizasyonu sürüyor. ALTAY’ın seri üretime girmesi, tank tedarikinde kararın Ankara’da verilmesi anlamına geliyor. Bu, tek başına bir kabiliyet artışı değil, bir karar serbestliği artışı.
İkincisi, alt sistem katmanı. ALTAY’ın atış kontrolü, komutan periskobu, muharebe yönetim sistemi ve aktif koruma sistemi yurt içi tedarikçilerden geliyor. Bir tankın en pahalı ve en hızlı eskiyen bileşenleri bunlar; gövde otuz yıl yaşarken elektronik on yılda bir yenileniyor. Bu halkanın yurt içinde olması, ALTAY’ın ömür boyu maliyetini ve modernizasyon hızını doğrudan etkiliyor.
Üçüncüsü, güç grubu. Program hâlâ ilk 85 tank için Güney Kore menşeli motor ve şanzımana bağlı. BATU’nun devreye girmesi, ALTAY’ı “millî tank” tanımına en çok yaklaştıracak adım. Bu geçiş tamamlanana kadar tedarik zincirinde bir dış bağımlılık halkası duruyor ve bunu görmezden gelmek gerçekçi olmaz.
Dördüncüsü ve bölgesel olanı: Merkava, Doğu Akdeniz’deki zırhlı kuvvet dengesinde referans platformlardan biri ve kırk yıllık harekât kaydıyla değerlendiriliyor. Bu kaydın gösterdiği en önemli şey ise tankın kendi başına belirleyici olmadığı — keşif-gözetleme ağı, elektronik harp desteği, insansız sistemlerle birlikte çalışma ve topçu koordinasyonu, tankın hayatta kalma ihtimalini gövdesinden daha çok etkiliyor. Türkiye’nin insansız hava aracı, elektronik harp ve muharebe yönetim sistemi alanındaki birikimi, ALTAY’ın operasyonel değerini belirleyecek asıl değişken.
Değerlendirme
ALTAY ile Merkava Mk.4’ü “hangisi daha iyi” sorusuyla ele almak, açık kaynakların izin verdiği sınırın ötesine geçmeyi gerektirir. İki tank da 65 ton bandında, dört kişilik mürettebatla, 120 milimetre yivsiz topla ve 1500 beygirlik güç grubuyla çalışıyor; yayımlanmış veriler bu satırlarda anlamlı bir sıralama yapmaya elverişli değil.
Kullanım senaryosu bakımından ayrışma net. Merkava, mürettebat hayatta kalabilirliğini mimarinin merkezine koyan, yakın ve yoğun bir muharebe ortamı için optimize edilmiş bir tasarım; gövde içi harç ve arka bölme bu tercihin doğrudan sonuçları. ALTAY ise klasik yerleşimi koruyup korumayı katmanlı zırh ve millî aktif koruma sistemi üzerine kuran, geniş arazi ve değişken iklim için tarif edilmiş bir platform.
Kullanıcı ülkelerin tercihleri dikkate alındığında iki sistemin farklı görev konseptlerine hitap ettiği görülüyor. Merkava kırk yıllık bir harekât kaydıyla, ALTAY ise kanıtlanma sürecinin başında bir tasarım olarak değerlendiriliyor; bu asimetriyi görmeden yapılacak her kıyas eksik kalır. Zırhlı muharebede sonucu belirleyen de çoğu zaman tankın kendisi değil, onu besleyen keşif, elektronik harp ve muharebe yönetim ağı oluyor.
ALTAY ile Merkava Mk.4 aynı ağırlık sınıfında mı?
Evet, ikisi de 65 ton sınıfında. Merkava Mk.4 için 65 ton rakamı uzun süredir uluslararası savunma yayınlarında yer alıyor. ALTAY için BMC’nin resmî teknik özellikler sayfasında ağırlık satırı yayımlanmıyor; Defense News, BMC fabrikasının açılışını aktardığı haberde tankı 65 ton olarak tarif ediyor. Yani iki tank da modern Batı tipi ana muharebe tankının üst ağırlık bandında duruyor ve ikisi de aynı köprü, aynı tır, aynı liman kısıtlarıyla yaşıyor.
Merkava’nın motoru neden önde?
Bu, Merkava ailesinin kurucu tasarım kararı. Motor bloğu gövdenin önüne alınınca, ön cepheden gelen bir isabetle mürettebat arasına yaklaşık bir buçuk tonluk ek kütle giriyor. Karşılığında tankın arkasında bir bölme açılıyor; bu bölme mühimmat taşımak, yaralı tahliye etmek ya da personel indirmek için kullanılabiliyor. Bedeli ise ağırlık dağılımı, bakım erişimi ve motorun hasar görmesi hâlinde hareket kabiliyetinin tümden kaybedilmesi riski.
ALTAY’da otomatik doldurucu var mı?
Yok. BMC’nin resmî teknik özellikler sayfası mürettebatı dört kişi olarak veriyor: tank komutanı, nişancı, doldurucu ve sürücü. Yani doldurma işlemi insan eliyle yapılıyor. Merkava Mk.4 de aynı şekilde dört kişilik mürettebatla ve doldurucuyla çalışıyor; Mk.4’te mühimmat doldurucuya döner bir mahfaza üzerinden sunuluyor. İki tank bu satırda, otomatik doldurucu kullanan K2 ve T-90M gibi platformlardan ayrışıyor.
Hangi tankın aktif koruma sistemi daha olgun?
Olgunluk bakımından Trophy’nin daha uzun bir sahada kullanım geçmişi var; sistem 2011’den bu yana İsrail Kara Kuvvetleri’nde ve sonrasında ABD M1A2 tanklarında görev yapıyor. ASELSAN’ın AKKOR sistemi ise hem sert öldürücü (hard-kill) hem yumuşak öldürücü (soft-kill) katmanı olan bir paket olarak tanımlanıyor ve ASELSAN’a göre ilk iki seri üretim ALTAY tankında hazır durumda. Yani karşılaştırma bir kabiliyet karşılaştırmasından çok, birikmiş harekât saati karşılaştırması.
ALTAY’ın motoru nereden geliyor?
Savunma Sanayii Başkanlığı’nın resmî proje açıklamasına göre ilk seri üretim teslimatları Güney Kore’den tedarik edilen güç grubuyla yapılıyor; yurt içinde geliştirilen 1500 beygirlik BATU güç grubunun nitelendirmesi tamamlandığında üretim bu motorla sürecek. Defense News’in aktardığı plana göre ilk 85 tank Kore menşeli motor ve şanzımanla teslim edilecek. Merkava tarafında ise güç grubu uzun süredir yurt dışı kaynaklı bir bileşen olarak biliniyor; İsrail Savunma Bakanlığı bu ayrıntıyı resmî sayfasında yayımlamıyor.
Merkava Mk.4 Barak mı, Mk.5 Barak mı?
Açık kaynaklarda bu konuda tam bir mutabakat yok ve bu, karşılaştırmanın en dikkat isteyen noktalarından biri. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin kendi tanıtım sayfası aracı “Merkava Mk. 4 Barak” başlığıyla anlatıyor. Buna karşılık İsrail Savunma Bakanlığı’nın Eylül 2023’teki tanıtımını aktaran uluslararası yayınlar aracı “beşinci nesil Merkava” olarak duyurdu ve bir kısım yayın Mk.5 adlandırmasını kullandı. Bu yazıda ana gövde için Mk.4, en güncel sürüm için “Barak” adı kullanıldı.
İki tank hiç karşı karşıya geldi mi?
Hayır. ALTAY henüz muharebe görmedi; Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2025 faaliyet raporuna göre ilk iki tank Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi ve program seri üretim aşamasında. Merkava ailesi ise 1982’den bu yana yoğun harekât geçmişine sahip. Bu, karşılaştırmayı kaçınılmaz olarak asimetrik kılıyor: biri kâğıt ve test verisiyle, diğeri sahada birikmiş kayıp-kazanç kaydıyla değerlendiriliyor.
İlgili içerikler
- ALTAY vs K2 Black Panther: aynı motor, iki muharebe felsefesi
- Altay Tankı Özellikleri: teknik veriler ve karşılaştırma
- Merkava ana muharebe tankı: “hayatta kalabilirlik” efsanesi ve kayıplar
- Ana muharebe tankı (MBT) nedir?
- Aktif koruma sistemi nedir? Tankı füzeden kurtaran kalkan
- StrikeShield APS nedir? Rheinmetall’in hard-kill sistemi
- Dünyanın en pahalı tankları (2026)
- Dünyanın en büyük tank üreticileri
Kaynaklar ve doğrulama notu
- BMC — ALTAY Teknik Özellikler resmî ürün sayfası — Mürettebat, 120 mm L55 yivsiz ana top, 40 mermilik mühimmat, 12 silindirli 1500 hp motor, 6 ileri 3 geri şanzıman, hız, menzil, su geçme derinliği, zırh ve aktif koruma bileşenleri
- Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) — ALTAY Seri Üretim Projesi — Projenin resmî tanımı, Türk Kara Kuvvetleri envanterine teslimat süreci ve güç grubu geçiş planı
- ASELSAN — AKKOR Aktif Koruma Sistemi — Sert öldürücü ve yumuşak öldürücü katmanların tanımı, AKKOR KAMA radar ve elektro-optik sensör mimarisi, ilk iki ALTAY tankındaki durumu
- İsrail Savunma Bakanlığı — Merkava ve Zırhlı Araçlar Müdürlüğü — Merkava programının resmî tarihçesi, müdürlüğün rolü, Mk.4’ün Trophy aktif koruma sistemiyle tanımlanması
- İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) — Meet the Merkava Mk. 4 Barak — Barak sürümünün resmî tanıtımı: Iron Vision kask sistemi, yapay zekâ destekli görev bilgisayarı, Trophy entegrasyonu
- Army Technology — Merkava 4 Main Battle Tank — Boyutlar, 65 ton ağırlık, V-12 1500 hp güç grubu, 48 mermilik mühimmat, 60 mm dahili harç, arka bölme kapasitesi ve atış kontrol mimarisi
- Defense News — Turkey wants eight Altay battle tanks yearly from new BMC factory (31 Ekim 2025) — Fabrika kapasitesi, 250 adetlik sipariş, ilk 85 tankta Kore menşeli güç grubu, 65 ton ağırlık ve geliştirme sürecine ait test rakamları
- Defense News / Breaking Defense — Israel unveils new Barak tank (Eylül 2023) — Barak sürümünün tanıtımı, 401. Zırhlı Tugay’ın 52. Tabur’una teslimat, Iron Vision, Torch C4i ve MG253 120 mm yivsiz top
Bu karşılaştırmada yalnızca üretici (BMC, ASELSAN), resmî kurum (SSB, İsrail Savunma Bakanlığı, IDF) ve uluslararası savunma yayını kaynakları kullanıldı. Türk savunma haber sitelerinden veri alınmadı. Resmî kaynaklarda yayımlanmayan veriler için tahmin üretilmedi; ilgili satırlarda bu durum açıkça belirtildi.
Editör notu: Bu yazı bir üstünlük sıralaması değil, görev konsepti karşılaştırmasıdır. İki tank farklı tehdit tanımlarına, farklı tedarik mantıklarına ve çok farklı operasyonel olgunluk seviyelerine sahiptir. Teknik veriler yayın tarihindeki resmî açık kaynaklara dayanmaktadır; program durumları, sürüm adlandırmaları ve konfigürasyon bilgileri değişebilir.

