Savunma Sanayii Çalışan Maaşları 2026: Kapsamlı Rehber

Savunma sanayii çalışan maaşları 2026, mühendisinden teknikerine, yazılımcısından kaynakçısına kadar sektörde çalışan herkesin merak ettiği bir konudur. Bu kapsamlı rehber; firma bazlı ve pozisyon bazlı tüm maaş rehberlerimize tek noktadan erişim sağlayan bir yol haritasıdır.
Aşağıda sektör geneli maaş özetini, firma karşılaştırmasını, pozisyonlara göre band tablolarını ve tüm ayrıntılı rehberlerin bağlantılarını bulacaksınız. Rakamlar; çalışan beyanları ve kariyer portallarından derlenen tahmini net değerlerdir.
Tüm rakamlar; çalışan beyanı ve kariyer portallarından derlenen tahmini net değerlerdir; kişisel iş teklifi niteliği taşımaz.
Sektör Geneli Maaş Özeti
Firma Bazlı Maaş Rehberleri
Pozisyona Göre Maaş Bandları
Aşağıdaki tabloda her pozisyonun tahmini net giriş ve kıdemli bandı yer alır; başlığa tıklayarak ilgili ayrıntılı rehbere ulaşabilirsiniz.
| Pozisyon | Giriş (net) | Kıdemli (net) |
|---|---|---|
| Yazılım Mühendisi | 85.000 – 95.000 TL | 155.000 – 260.000 TL |
| Yapay Zekâ Mühendisi | 92.000 – 108.000 TL | 240.000 – 340.000 TL |
| Siber Güvenlik Uzmanı | 85.000 – 98.000 TL | 215.000 – 310.000 TL |
| Veri Bilimci | 85.000 – 98.000 TL | 210.000 – 300.000 TL |
| Elektronik Mühendisi | 80.000 – 90.000 TL | 180.000 – 240.000 TL |
| Makine Mühendisi | 75.000 – 84.000 TL | 165.000 – 220.000 TL |
| Üretim Mühendisi | 70.000 – 80.000 TL | 155.000 – 200.000 TL |
| Kalite Mühendisi | 70.000 – 78.000 TL | 152.000 – 200.000 TL |
| AR-GE Mühendisi | 82.000 – 92.000 TL | 195.000 – 280.000 TL |
| Proje Yöneticisi | 100.000 – 120.000 TL | 260.000 – 360.000 TL |
| Satın Alma Uzmanı | 62.000 – 72.000 TL | 150.000 – 200.000 TL |
| İnsan Kaynakları | 55.000 – 65.000 TL | 140.000 – 190.000 TL |
| Muhasebe / Finans | 52.000 – 62.000 TL | 130.000 – 180.000 TL |
| Tekniker | 42.000 – 52.000 TL | 100.000 – 130.000 TL |
| Teknisyen | 38.000 – 46.000 TL | 88.000 – 110.000 TL |
| CNC Operatörü | 40.000 – 50.000 TL | 95.000 – 130.000 TL |
| Kaynakçı | 42.000 – 55.000 TL | 105.000 – 140.000 TL |
| Montaj Personeli | 36.000 – 44.000 TL | 82.000 – 100.000 TL |
| Güvenlik Görevlisi | 34.000 – 40.000 TL | 70.000 – 90.000 TL |
| Stajyer | 9.000 – 15.000 TL | 30.000 + TL |
| Yeni Mezun (bölüme göre) | 70.000 – 108.000 TL | — |
Sıkça Sorulan Sorular
Savunma sanayiinde en yüksek maaşı hangi pozisyonlar alır?
Yapay zekâ mühendisliği, siber güvenlik, veri bilimi ve program yöneticiliği sektörün en yüksek bandlarını sunar; kıdemli kadrolarda 240.000–360.000 TL aralıkları görülür.
Savunma sanayiinde yeni mezun ne kadar maaş alır?
Bölüme göre tahmini net giriş bandı 70.000–108.000 TL arasındadır; yazılım, yapay zekâ ve siber en üstte yer alır.
Hangi firma en yüksek maaşı veriyor?
Baz maaşta ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ ve BAYKAR öne çıkar; 16 maaş sistemi toplam geliri belirgin yükseltir. Firma bazlı rehberlerimizden ayrıntıya ulaşabilirsiniz.
16 maaş ne demek?
Yılda 12 maaşa ek olarak 4 döneme yayılan ikramiye ile toplam 16 maaş ödenmesidir; aylık ortalama geliri yaklaşık üçte bir artırır.
Bu rakamlar net mi?
Evet, tablolardaki değerler tahmini net aylık değerlerdir ve kişisel iş teklifi niteliği taşımaz; kıdem, birim ve zam dönemine göre değişir.
Savunma sanayiine nasıl girilir?
Firma kariyer sayfaları, Kariyer.net ilanları, staj programları ve TEKNOFEST bağlantıları başlıca giriş yollarıdır; güvenlik soruşturması standart bir adımdır.
Yöntem: Veriler birden çok bağımsız kaynaktan derlenip çapraz kontrol edilmiştir; bantlar ve kıdem kademeleri esas alınır. Güncellemeler zam dönemlerinde yapılır.

