G3’ten MPT-76’ya: Türkiye’nin Millî Piyade Tüfeği Dönüşümü

İthalden Millîye serisi · Dosya 7 · Sarp Güçlü
Sınıf B — Kademeli Yer Değiştirme: yerli MPT-76 ailesi hizmette, ama eski yabancı lisanslı G3 de kullanılmaya devam ediyor.
Bugünkü durum: MPT-76, 2014’ten bu yana TSK ve Jandarma’nın standart piyade tüfeği; G3 ise eğitim, yedek envanter ve bazı rezerv/jandarma birimlerinde sınırlı biçimde görev yapmaya devam ediyor.
Kırıkkale’deki Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) fabrikası, altmış yılı aşkın süredir Heckler & Koch lisansıyla G3 piyade tüfeği üretiyordu. Bugün aynı fabrika, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin standart tüfeği hâline gelen MPT-76 ailesini üretiyor. Ancak G3’ün tamamen devre dışı kaldığı iddiası abartılı: iki tüfek, farklı oranlarda da olsa, hâlâ aynı envanterin parçası. Bu dosya, G3’ten MPT-76’ya geçişin hangi tarihlerde, hangi sözleşmelerle ve hangi teslimat rakamlarıyla ilerlediğini; sürecin neresinde durduğunu belgeleriyle ortaya koyuyor.
Eski sistem neydi?
G3, kökeni İkinci Dünya Savaşı sonrası Alman StG45(M) tasarımına ve İspanyol CETME geliştirmesine dayanan, rulmanlı gecikmeli blowback (roller-delayed blowback) prensibiyle çalışan bir piyade tüfeğidir. Batı Almanya Bundeswehr’i tüfeği 1959’da envantere aldı; Heckler & Koch üretimi devraldı ve kalibreyi NATO’nun yeni standardı 7,62×51 mm’e uyarladı. Türkiye, G3’ü 1967’de standart piyade tüfeği olarak envantere kattı; üretim, MKE’nin (dönemin adıyla MKEK) Kırıkkale tesislerinde Heckler & Koch lisansıyla başladı. G3, boş ağırlığı yaklaşık 4,4 kg (G3A3) ile 4,7 kg (teleskopik dipçikli G3A4) arasında değişen, 20 mermilik şarjörle beslenen, dakikada yaklaşık 500-600 mermi atış hızına sahip bir silahtır. Toplam üretimi dünya genelinde yaklaşık 7,8 milyon adede ulaştı ve tüfek 15’i aşkın ülkede lisanslı olarak üretildi: Türkiye’nin yanı sıra Pakistan (POF), İran (DIO), Portekiz (FBP) ve Yunanistan (EBO) gibi ülkeler de kendi G3 varyantlarını ürettiler ya da hâlâ üretiyor. Türkiye’de G3, altmış yılı aşkın süre boyunca TSK’nın birincil piyade tüfeği rolünü üstlendi; bu süre zarfında sabit dipçikli G3A3 ve teleskopik dipçikli G3A4 gibi farklı varyantları envantere girdi. Silahın bu denli uzun ömürlü olmasının teknik temelini, kanıtlanmış güvenilirliği, damgalanmış sac gövdenin düşük maliyetli ve kolay üretilebilir yapısı ile 7,62×51 mm NATO cephanesiyle kurulu geniş lojistik uyum oluşturdu.
Neden yerlisine ihtiyaç duyuldu?
MKE yetkilileri, 2009’da başlayan millî tüfek projesini tanıtırken G3’ün esas olarak klasik cephe muharebesi için tasarlandığını, ağır ve bakımının göreli olarak zahmetli olduğunu; buna karşılık daha hafif, bakımı daha kolay, yeni nesil bir tüfeğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Açık kaynaklarda G3’ten MPT-76’ya geçişin bir ambargo veya lisans kısıtından kaynaklandığına dair belgelenmiş bir açıklama bulunmuyor; gerekçe olarak öne çıkan unsurlar modernizasyon ihtiyacı, silah ağırlığının ve ergonomisinin güncellenmesi, ve yerli savunma sanayii kabiliyetinin piyade tüfeği seviyesinde de kurulması oldu. SSB (dönemin adıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı) ile MKE arasında 22 Ocak 2009’da imzalanan tasarım ve geliştirme sözleşmesi, projenin resmî başlangıcı oldu. Dönemin sektör analizlerine göre Türk Kara Kuvvetleri’nin tek başına ihtiyacı yaklaşık 600 bin tüfek seviyesindeydi; bu ölçek, projenin yalnızca G3’ü birebir değiştirmekle sınırlı kalmayıp, MKE’nin yanına Kale Kalıp ve Sarsılmaz gibi özel sektör üreticilerini de katacak bir seri üretim kapasitesi kurmayı gerektirdi.
Yerli ürün nasıl geliştirildi?
MKE, Kırıkkale’deki Silah Fabrikası’nda geliştirdiği prototipleri 2009-2013 arasında test etti; tüfek, 2014’te 50’yi aşkın testten ve yaklaşık 1,1 milyon mermilik atış denemesinden geçerek TSK tarafından seçildi. Kaynaklar ilk teslimat tarihinde ayrışıyor: bazı kayıtlar Mayıs 2014’te Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 200 adetlik bir ilk parti teslim edildiğini, bazı haberler ise ilk 500 adetlik seri üretim teslimatının Ocak 2017’de gerçekleştiğini aktarıyor. Aralık 2015’te SSM, seri üretim için MKEK’e 20 bin adetlik (yaklaşık 21 milyon dolar) ve Kale Kalıp’a 15.014 adetlik ayrı sözleşmeler verdi. 2017’de Sarsılmaz da programa katıldı: şirketin 5,56×45 mm’lik MPT-55/55K varyantı, Ağustos 2016’da Millî Savunma Bakanlığı’ndan “Ürün Nitelik Belgesi” aldı ve IDEF 2017’de tanıtıldı. Ağustos 2019’da Anadolu Ajansı, güvenlik güçlerine üç ayrı üreticiden yapılan toplam teslimatın 40 bin adedi geçtiğini duyurdu. Ocak 2018’de kamuoyuna yansıyan plana göre, MİT, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer güvenlik birimlerine o yıl 38 bin MPT-76 teslim edilmesi, 2026’ya kadar ise toplam 250 bin adetlik bir alımın tamamlanması hedeflendi. Şubat 2021’de SSB Başkanı İsmail Demir, kendi resmî sosyal medya hesabından, tüfeğin hafifletilmiş MPT-76 MH varyantının nitelik testlerinin tamamlandığını açıkladı; MH varyantı ağırlığı 4,2 kg’dan yaklaşık 3,75 kg’a indiriyor. Demir, sosyal medya açıklamasında süreci “güvenlik güçlerimizin ekipmanlarını sahada daha etkin kullanabilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz” sözleriyle özetledi. Temmuz 2026’da MKE, MPT-76 MH’yi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etti; MKE’nin açıklamasına göre tüfek 42’si NATO standardında, 16’sı yurt içi standardında olmak üzere toplam 58 testten geçti. Eylül 2026’da MKE, 1,5 milyar dolarlık yatırım programının bir parçası olarak güvenlik güçlerine MPT-76 MH dahil geniş kapsamlı bir silah ve mühimmat teslimatı gerçekleştirdiğini duyurdu.
Eski ve yeni sistem karşılaştırması
| Özellik | G3 (A3/A4) | MPT-76 | MPT-76 MH |
|---|---|---|---|
| Kalibre | 7,62×51 mm NATO | 7,62×51 mm NATO | 7,62×51 mm NATO |
| Çalışma prensibi | Rulmanlı gecikmeli blowback (gazsız) | Gaz pistonlu, döner başlı kilitleme | Gaz pistonlu, döner başlı kilitleme |
| Ağırlık (boş) | ~4,4 kg (A3) / ~4,7 kg (A4) | 4.200 g | 3.750 g |
| Namlu ağzı hızı | ~800 m/sn | 800 m/sn | 800 m/sn |
| Atış hızı | ~500-600 atım/dk | 700 atım/dk | 750 atım/dk |
| Etkili menzil | ~400-600 m | 600 m | 600 m |
| Şarjör kapasitesi | 20 mermi | 20 mermi | 20 mermi |
| Hizmete giriş (TR) | 1967 (lisanslı üretim) | 2014 | 2026 (teslimat) |
| Üretici | Heckler & Koch (lisans: MKE) | MKE, Kale Kalıp, Sarsılmaz | MKE |
Kaynak: Envanter Medya arşivi (G3 teknik verileri, MKE resmi ürün sayfaları üzerinden 20 Eylül 2026 itibarıyla doğrulanan MPT-76/MPT-76MH verileri); açıklanmayan değerler için ayrı not düşülmüştür. Atış hızı rakamlarında haber kaynakları (700-750 atım/dk aralığı) ile resmî ürün sayfası arasında küçük farklar bulunabilir.
Ne kadarı yerli?
Motor: Uygulanamaz (ateşli bir piyade tüfeğinde içten yanmalı motor bulunmuyor).
Elektronik: Temel tüfekte entegre elektronik yok; optik/lazer aksesuarları ayrı tedarik ediliyor.
Yazılım: Yok (tamamen mekanik silah sistemi).
Silah sistemi: Tasarım süreci MKE ve Kale Kalıp’ın ortak çalışmasıyla, TSK’nın teknik şartnamesine göre yürütüldü.
Üretim: Tamamı yurt içinde; MKE (Kırıkkale), Kale Kalıp ve Sarsılmaz üç ayrı hat üzerinden üretim yapıyor.
Tasarım: MKE yetkilileri, tüfeğin yabancı bir teknoloji transferi olmadan geliştirildiğini belirtiyor. Bu iddianın bağımsız kaynaklarca ayrıntılı teknik doğrulaması yapılmış değil; yine de üç farklı Türk şirketinin tüfeği uçtan uca üretebiliyor olması, üretim kabiliyetinin yerli olduğunu gösteriyor. MPT-76 MH’nin 450 gramlık ağırlık düşüşünü hangi malzeme veya gövde tasarımı değişikliğinin sağladığına dair MKE kaynaklarında ayrıntılı bir teknik açıklama paylaşılmadı; açık kaynaklar yalnızca nihai ağırlık farkını doğruluyor.
Gerçekten yerini aldı mı?
Kademeli değiştiriliyor. MPT-76, 2014’ten bu yana TSK’nın standart piyade tüfeği konumunda; Ağustos 2019’da teslimat toplamı 40 bini geçti, Temmuz 2026’da ise hafifletilmiş MH varyantı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ulaştı ve Eylül 2026’da güvenlik güçlerine geniş kapsamlı yeni bir teslimat dalgası duyuruldu. Buna karşılık G3, birincil tüfek rolünü kaybetmiş olsa da envanterden tamamen çekilmiş değil: Envanter Medya’nın daha önce yayımladığı Jandarma silah envanteri incelemesi, G3’ün “eski nesil kadro” olarak hâlâ sınırlı kullanımda olduğunu; G3’ün uzun hizmet ömrünü inceleyen dosyamız ise tüfeğin eğitim, yedek envanter ve bazı rezerv/jandarma birimlerinde göreve devam ettiğini doğruluyor. 250 bin adetlik 2026 hedefinin fiilen karşılanıp karşılanmadığına dair güncel resmi bir teyit bulunmuyor. İki tüfek, farklı oranlarda da olsa, aynı envanterin iki ayrı katmanında —biri birincil rolde, diğeri yedek/eğitim rolünde— yer almayı sürdürüyor.
Dünyadaki emsalleri
Standart piyade tüfeğini yerlileştirme çabası Türkiye’ye özgü değil. Serinin ikinci dosyasında incelediğimiz Polonya’nın Strzała-2M/Igla’dan PIORUN’a geçişi, lisanslı teknolojiden yerli tasarıma uzanan benzer bir eksen izliyor. Singapur’da ST Engineering’in SAR 21’in yerini almak üzere geliştirdiği BR18 bullpup tüfeği de aynı mantığı, farklı bir coğrafyada tekrarlıyor: önce lisanslı/yerli karma bir envanter, sonra kademeli geçiş. Küresel ölçekte G3 ile aynı kalibreyi paylaşan FN FAL’ın akıbeti de benzer bir örüntü izledi; G3 dosyamızdaki karşılaştırma, iki NATO tüfeğinin de dünya genelinde benzer bir kademeli emeklilik sürecinden geçtiğini gösteriyor. Soğuk Savaş döneminin iki büyük hücum tüfeği ailesinin, AK-47’den AK-74’e ve M16’dan M4’e geçişte izlediği yol da aynı deseni tekrarlıyor: yeni sistem önce seçkin/öncelikli birliklerde göreve başlıyor, eski sistem yıllarca eğitim ve rezerv kadrosunda kalmaya devam ediyor. 5,56 mm ile 7,62 mm kalibreleri arasındaki balistik ve taktik farkları ele alan dosyamız, MPT-76 ailesinin neden hem 7,62 mm hem de 5,56 mm varyantlarıyla devam ettiğini de açıklıyor.
Stratejik ve endüstriyel sonuç
MPT-76 programı, Türkiye’nin piyade tüfeği seviyesinde üç ayrı özel/kamu üreticisini (MKE, Kale Kalıp, Sarsılmaz) uçtan uca üretim yapabilir hâle getirdi; bu, G3 döneminde tek bir lisanslı üretici (MKE) ile sınırlı olan kabiliyetin somut bir genişlemesi. Lisanslı üretim döneminde Türkiye, tasarım değişikliği yapma veya ihracat kararı verme yetkisine sahip değildi; MPT-76 ile birlikte bu karar süreçleri tamamen yurt içine taşındı. İhracat tarafında KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (2.500 adet sipariş), Somali (ilk aşamada 450 adet), Kamerun (Hızlı Müdahale Taburu/BIR özel kuvvetlerinde kullanım), Karadağ (15 adet bağış) ve Arnavutluk (MPT-55 ile birlikte 30 adet bağış) doğrulanmış kullanıcılar arasında yer alıyor; ABD, Şili, Pakistan ve Azerbaycan’dan ise teyit edilmemiş ilgi bildiriliyor; Envanter Medya, bu ülkeleri resmî sipariş teyidi bulunmadığı için “kullanıcı ülke” değil “potansiyel müşteri” kategorisinde değerlendiriyor. Program aynı zamanda MPT-55 (5,56 mm), MPT-76 SH ve KNT-76 gibi türev silahların geliştirilmesi için bir mühendislik ve üretim tabanı oluşturdu. Eylül 2026’da MKE’nin açıkladığı 1,5 milyar dolarlık yatırım programı kapsamındaki teslimat dalgasında MPT-76 MH’nin yanı sıra 155 mm obüs mühimmatı, 81 mm ve 120 mm havan mühimmatı, 122 mm çok namlulu roketatar mühimmatı gibi kalemlerin de yer alması, piyade tüfeği hattının MKE’nin çok daha geniş bir yeniden yapılanma sürecinin yalnızca görünür parçası olduğunu gösteriyor.
Sık sorulan sorular
MPT-76 hangi tüfeğin yerini alıyor?
MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1967’den bu yana lisansla ürettiği Heckler & Koch G3 piyade tüfeğinin yerini kademeli olarak alıyor.
G3 hâlâ Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde mi?
Evet, ama sınırlı biçimde. G3, birincil piyade tüfeği rolünü MPT-76’ya devretti; eğitim, yedek envanter ve bazı rezerv/jandarma birimlerinde sınırlı kullanıma devam ediyor.
MPT-76 ile MPT-55 arasındaki fark nedir?
MPT-76, 7,62×51 mm NATO kalibresinde; MPT-55 ise aynı aileden 5,56×45 mm NATO kalibreli bir varyanttır ve 2017’de Sarsılmaz tarafından üretime eklendi.
MPT-76 MH, standart MPT-76’dan ne kadar farklı?
MPT-76 MH, aynı kalibre ve menzili korurken ağırlığı 4.200 gramdan 3.750 grama indiriyor; atış hızı ve dipçik kademesi gibi bazı ikincil özellikler de değişiyor.
MPT-76 tamamen yerli mi?
Üretim tamamen Türkiye’de, üç ayrı Türk şirketi tarafından yapılıyor. Tasarımın yabancı teknoloji transferi içermediği MKE tarafından belirtiliyor, ancak bu iddianın bağımsız, ayrıntılı bir teknik doğrulaması kamuya açık kaynaklarda yer almıyor.
Bugüne kadar kaç adet MPT-76 teslim edildi?
Ağustos 2019’da teslimat toplamı 40 bini geçmişti. 2018’de açıklanan plan, 2026’ya kadar 250 bin adetlik bir toplam hedefliyordu; bu hedefin güncel durumuna ilişkin resmi bir teyit yok.
Kaynaklar
Birincil kaynaklar:
MKE resmi ürün sayfaları (mke.gov.tr) — MPT-76/MPT-76 MH teknik verileri
SSB Başkanı İsmail Demir, resmi açıklama (7 Şubat 2021) — MPT-76 MH nitelik testi tamamlanması
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) seri üretim sözleşmesi, Aralık 2015 — MKEK/Kale Kalıp teslimat kontratları
MKE kurumsal duyurusu (5 Eylül 2026) — güvenlik güçlerine teslimat dalgası
Bağımsız kaynaklar:
Army Recognition — IDEF 2017: MPT-55/55K tanıtımı
Shephard Media — Turkey receives new assault rifle
Quwa — The Turkish Forces Receive First MPT-76 Rifles
NTV/DHA — MKE’den TSK’ya MPT-76 MH Teslimatı
Envanter Medya arşivi:
G3 Neden Bu Kadar Uzun Süre Kullanıldı?
Jandarma Hangi Silahları Kullanıyor?
MPT-76 ile MPT-76MH Arasındaki Fark Nedir?
MPT-55 Nedir?
MPT-76 Hangi Ülkelerde Kullanılıyor?

